2014 Regional Assignments

Coaches should check with either their Sectional Director or the regional tournament host for specific tournament information (weigh-ins, seed meeting, wrestling start time, etc.). Parents and guardians should consult with their club leaders for specific tournament information.

Central

Monticello (3/2) Pontiac (3/2)
A & M Youth Wrestling Bismarck-Henning WC
Argenta-Oreana Kids Club Bloomington Combat Club Wrestling
ATTWarhawks WC Bloomington Raider WC
Charleston WC Champaign WC
Chatham WC Counter WC
Clinton WC Danville Chargers Wrestling
Cumberland Youth WC Dwight WC
Elite Central Illinois WC El Paso Gridley Youth WC
Hoopeston Youth WC Falcon Youth WC
Lincoln Youth WC Fisher WC
Lionheart Intense Wrestling Illini Elite WC
Mattoon Youth WC Junior Cyclone WC
Monticello Kids WC Mahomet Seymour Youth WC
Porta WC Mt. Zion Kids WC
Riverton Youth Wrestling Oakwood Youth WC
Rochester WC Panther Youth WC
Saber WC Paxton Youth WC
Shelbyville Junior WC Pontiac WC
Sherman-Williamsville WC Prairie Central Hawks WC
Springfield Capital Kids WC Rantoul Junior Eagles
St. Joseph Ogden Youth WC Ridgeview Youth Wrestling
Storm Youth WC Warrior Wrestling
Taylorville WC Westville Youth WC
Tiger WC
Unity Youth WC
Warrensburg-Latham Jr Cardinals WC

Central Chicago

Bremen High School (3/1) St. Laurence High School (3/1)
Astro WC Bulldog WC
Badger WC Burbank Titans
Berta Wrestling Academy (BWA) Caravan Kids WC
Calumet Memorial PD Wolverines Harvey Twisters WC
Chicago Crusaders WC Junior Panthers
Dinamo WC Lions WC
Epic WC Little Huskies WC
Gilbert Grappling Maywood Bucs/Powerhouse
Lemont Bears Morton Little Mustangs
Oak Forest Warriors Mustang WC
R.A.W. Dogs Ridge WC
Redhawk WC Screaming Eagles
Renegade WC Southside Stallions School of Wrestling
Tinley Park Bulldogs Universal Stars

North

Byron (3/2) Sycamore (3/2)
Belvidere Bandits Cary-Grove Matmen
Dakota WC Crystal Lake Wizards
Fighting Titans Dekalb WC
Harlem Cougar WC Dundee Highlanders WC
Hawk WC Genoa-Kingston WC
Hecox Team Benaiah WC Golden Eagles WC
Hononegah WC Hampshire WC
Lil Bucs WC Kaneland Knights WC
Polo WC Lions Wrestling Elgin
Rochelle WC Marengo Youth Wrestling
Rockford WC Red Raiders Wrestling Team
Stillman Valley WC Richmond WC
Stockton Renegades Rockets Youth WC
The LAW Sycamore WC
Warrior Monks Team Bring It
West Carroll WC Wolves WC, Inc.
Xtreme WC Woodstock Cyclones WC
Z's Team Pena

North Chicago

Elk Grove (3/2) Maine South (3/2) St. Patrick (3/1)
Arlington Cardinals Evanston School of Wrestling Bulldog Youth Sports
Barrington Broncos WC Grapplin` Devils WC Chicago Park District
Bison WC Grayslake WC Fenton/BAAA Jr Bison WC
Elk Grove Junior Grens Izzy Style Wrestling Headlock Wrestling Academy
Fox Lake WC Junior Titan Wrestling Lancer WC
Gomez Wrestling Academy Lake Forest Mat Club Rambler WC
Junior Cougar WC Lakeland Predators WC Shamrock WC
Junior Patriots WC Libertyville Wildcats WC Sharks WC
Lake Zurich Cubs WC Little Giants WC St. Cyprian WC
Maddog WC Maine Eagles WC St. Tarcissus Raiders WC
North Chicago Redhawks Mundelein WC The Wrestling Factory
Palatine Panthers WC North Shore Edge Villa-Lombard Cougars
Pitbull Wrestling Alliance Windy City Wrestling of Notre Dame
Round Lake Titans Wolfpak WC
Waukegan Youth WC
Wolverine WC
Zee-Bee Stingers WC

South

Edwardsville (3/1) Carbondale (3/1) East St. Louis (3/1)
Belleville Little Devils WC A-J Jr. Wildcat Wrestling Alton Little Redbirds WC
Carlinville WC Aces WC Bulls WC
Crusaders' Elite Benton WC Collinsville Raider
East Alton Wood River Jr. Oilers Carbondale WC East St. Louis Wrestling
Edwardsville WC Carmi Bulldogs WC Granite City WC
Effingham Youth WC Carterville Jr. WC Highland Bulldog Jr WC
Grandpa's Gang Harrisburg Junior Bulldogs Jacksonville Area Wrestling
Hillsboro Jr. Toppers Herrin Jr. WC Jersey Junior Panthers Wrestling
Junior Kahoks Marion Junior Wildcats King Select Wrestling
Junior Maroon WC Mt. Vernon Lions WC MC Bulldog WC
Lawrence County WC Murphysboro WC O`Fallon Little Panthers WC
Litchfield Kids WC Olney Cubs WC Saukee Youth WC
Mt. Olive Cats Kids Wrestling Panther Powerhouse Wrestling Vandalia Kings
Roxana Outlaws Road Warriors WC
Triad Little Knights WC Sparta Junior Bulldogs
Vandalia Jr WC
West Frankfort Jr. Redbirds

South Chicago

Marian Catholic (3/2) Providence Catholic (3/2)
Crosstown Wrestling Benefiel Wrestling
Force WC Bolingbrook Jr. Raiders
Frankfort Square Wildcats Wrestling Brawlers WC
HF Spartan Elite WC Celtic Elite
Junior Warrior WC Contender Wrestling
Lincoln-Way WC Indians Elite
Little Boilers WC Junior Porters WC
Manteno Jr. Panthers WC Lil Coalers WC
Orland Park Pioneers Little Tigers WC
Peotone Little Devils Plainfield WC
RC Jr. Panthers WC Romeoville Crusaders
Rich Rattlers WC SUDA Spiders
Vittum Cats WC Will Country Warriors
Wilmington WC

West

Dixon (3/2) Peoria Woodruff (3/2)
Dixon WC Bear Country WC
Geneseo Spider WC Camp Point Youth Wrestling
Junior Pioneer WC Central Elite Rebels
Lil Reaper WC Central Illinois Wrestling Academy
Little Redskins WC Champbuilders Wrestling
LP Crunching Cavs Champions WC
Mendota Mat Masters Chargers WC
Moline WC Dawgs WC
Morrison Stallions WC East Peoria Crossface WC
Ottawa Crushers Kids WC Eureka WC
Puma Wrestling Club Fulton County Stingers
River Bend WC Illini Bluffs Kids WC
Rock Falls Junior Rocket Wrestling Illinois Valley Elite Wrestling
Sandwich Little Indians WC Knox County Krushers
Sauk Valley WC Limestone Blue Crew Wrestling
Seneca Irish Cadets WC Macomb Bomber Wrestling
Somonauk Wrestlers Club Metamora Kids WC
Sterling Warrior Matmen Midwest Central Youth WC
Streator WC Morton Youth WC
Team 1006 Pekin Boys & Girls Club
Yorkville WC Peoria Heights Minutemen WC
Peoria Razorbacks WC
Quincy Cyclones Wrestling
Rock Island WC
Rocket Fuel WC
Sherrard Jr WC
Tiger Town Tanglers WC
Timber Wolves WC
Warren County WC
West Hancock WC
Western Illinois All-Starts

West Chicago

Oswego (3/2) St. Charles East (3/2)
Downers Grove Cougars WC Batavia WC
Falcons Elite Blackhawk WC
Fox Valley WC Classic Wrestling School
Glenbard East Jr Rams WC DuPage WC
Glenbard South Junior Raiders Elmhurst Junior Dukes WC
Martinez Fox Valley Elite Greg Gomez Trained Wrestling
Patriot Grappling Systems Hinsdale Falcon WC
Team No Ego WC Naperville Hammer Huskies
Tomcat WC Naperville WC
Villa Park Young Warriors SCN Youth WC
Waubonsie WC Scorpion WC
WW Tigers WC St. Charles East WC